GAMLE FRA 1980 ERNE De var trykt p stiftkartonog var hndkolorerede af farvelgger Mason. Rytterskolerne i Vordingborg rytterdistrikt - Thorshoj 0 Skovgaard, og det hedder Vinterlandskab eller ogs Et bondebryllup. New products every week. Gamle postkort MobilePay. I1880ernestod papirfirmaet Levison for at udsende de frste danske julekort iKbenhavn. 200,-Byttes gerne med gamle danske postkort. A3 Lediggang Agogo 4:39 Gamle postkort. A2 Fingeren P Pulsen 3:00 Gamle julepostkort - Gamle dage . Mobilepay modtages p 51 78 68 20. Oplyst pris er fast og eksl. Sg efter: kr. Gedser Klinten P enauktioni december2005blev et af disse frste kort solgt for ikke mindre end 9000 pund. Oplyst pris er incl fragt. Bare bed om lov frst, og husk at kreditere eller linke tilbage! 9,50 kr. snderborg | Postkort | GulogGratis - Gamle postkort kbes & slges -Bl.a. Du kan komme i kontakt med mig via information i toppen af siden.. Fra starten af ca. MobilePay. Bids can also be submitted at this time. fragt. AUKTION 16 BREVE; AUKTION 16 FRIMRKER; AUKTION 16 POSTKORT; Om os; Betingelser; Log ind; 9900 - Danmark - Postkort - Ubrugt. Bogryg grim og cover slidt. Bud Gamle postkort p auktion | fyens.dk Samling gamle tyske postkort og breve med tyske frimrker, feltpost Tyskland, lidt lyknskningskort. Samling frimrker og postkort incl. - Vesterhvet 15,00 kr. For et godt indtryk, se de scannede billeder. Fra 1948, Fint gammelt / ldre postkort . Kr. Lot: 011366 6950 Ringkjbing, Bredgade med Hjskolehjemmet. Hvornr har du sidst lst i funktionen "hjlp"? MED GAMLE DANSKE FRIMRKER Men kaos bryder ls, da mumien er forsvundet, og en betjent findes opsprttet og tmt for indvolde. Tid tilbage, Live opdateringer ser ud til at vre afbrudt. I1875bragteLouis Prangjulekortene tilBostoniUSA. 21.00. Se nogle af mine andre annoncer + porto. Portoen er Kr.19.- Der kommer rigtig mange spndende julekort , hele tiden . 0 Portoen er Kr.19.- Postkortklubben.dk 40,00 kr. (Kr.50,-) Betaling MobilePay. Bud 8,00 kr. forskellige gamle festtelegrammer fra 1930-1945 og 1970. Byd nu, Solgt 1 re orange blkannulleret. Disse kort er IKKE til salg: We hold approximately 4 annual auctions, weekly mini-auctions, and offers 1000's of postcards and postal history items at fixed prices. 80 miniark og 110 postkort samt diverse Vurdering : 1.500 DKK Ikke solgt 2304/5495 Realisation. 0 A1 Verden Fra Mit Vindue 4:22 0 Bud Auktion (1153 -1 ) JULEKORT FRA 1920 SAT I STRAFPORTO STEMPLET SOR 24-12-20 Slger: as.ke PostNord kr. Har du problemer eller sprgsml, s skriv tilstamps@stamps.dk. 0 Fremstr i pn stand Det er nu blevet en fasttradition, at de flger de sendte julehilsner og slges for at sttte et velgrende forml. Opret AnnonceAgent Ls hvordan vi sorterer sgeresultaterne Klik p deres annonce. Danmarks Filatelist Forbund - Spndende organisation for samlere - Bornholm,Dybedal,Majdal Masser af vinyl. kr. Byd nu, Solgt 21.00. Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. No buyer's premium. 136 sider med mange fine postkort-ill. Pigen Uden Hud - Matthew Cave 1 - Paperback - Krim, Anden, genre: Pigen Uden Hud - Matthew Cave 1 - Paperback - Krim, Pigen uden hud Matthew Cave er en dansk journalist sidst i 20'erne. bog med lidt slidt smudsomslag. You will receive an invoice immediately after the sale. Ingen del af denne webside m reproduceres p nogle mde uden forudgende skriftlig tilladelse fra Danmarks Filatelist Forbund. Diverse motiver: brn, naturbilleder, julekort, bygninger, tegninger, private fotos, etc. Byd nu, Solgt Kortene, der blev trykt somlitografier, mlte omkring 13 x 8,25 cm. Contact us if you have any questions, special requests or material for sale. Fredag efter endt auktion vil forretningen vre lukket for personlig betjening, da vi har travlt med at pakke jeres varer og f dem sendt ud i god ro og orden. Postkort, ?? Genre: Pop Rock Julekortet blev opfundet i England af Sir. Gamle postkort p auktion. MobilePay, Postkort, Voderup Klinter.r, Fint gammelt / ldre postkort . Rigtig Gldelig Jul og et rigtigt Godt Nytr.. Det er alt hvad du behver at skrive selv, nr du sender en Tanke og genoplever jeres flles minder fra forgangne r.. Translate. (ca. gamledanskepostkort - min samling af gamle postkort fra Kbenhavn OM p listerne betyder, at der er omslag om pladerne. Postkort, Fine gamle postkort fra Rudolf Olsen Kunstforlag - Kbenhavn. 0 Matthew kommer p sporet af fire identiske drab i 1973, som har forbindelse til to 11-rige pigers sporlse forsvinden. Nogle julekort blev lavet i serier, der blev solgt i en periode, der strakte sig fra 1940'erne og helt op til 1980'erne. Antallet af modtagere er steget drastisk i1961modtog 2000 personer julekort fra det hvide hus. Usolgte varer overgr som almindelige varer i butikken til udbudsprisen. pr. 45,00 kr. MobilePay, Postkort, Lkken.Badestranden.1930erne, Fint gammelt / ldre postkort . Postkortklubben.dk Samlet 150,- kr. Slges samlet, NY og fast pris. M.V.H. 1 og 2 re p postkort blkannulleret. Bud Byd nu, Solgt Der medflger en gammel pladespiller model Technics no. Postkort fra Danmark er fra : No buyer's premium. Opret AnnonceAgent Slges samlet i ske Kan fremsendes med GLS til nrmeste afhentningssted. Alle billederne jeg har fundet ligger frit tilgngeligt p nettet, og jeg har blot hentet dem jeg godt kan lide. En lille del af de billeder jeg viser i bloggen er fundet p nettet, men strstedelen har jeg selv stet for, -og Jeg prver s vidt muligt at kildeangive billeder og tekst som ikke er mine egne. 70 gamle danske postkort, de fleste brugte med frimrke og stempel. Ved at oprette din gratis Catawiki-konto kan du byde p alle vores 65.000 srlige objekter, der er p auktion hver uge. Alle rettigheder forbeholdes. Julekortet blev opfundet iEnglandi1843afSir Henry Cole. B3 Byen Uden Midler 3:49 Postkortet tilhrerr stadig Julen, traditionen tro bliver de indkbt sammen med Julemrker og alm. Kp Vykort Odense H.C. Andersens hus p auktion hos Tradera! Hjem; Sg . Blandet stand. Hele flyttekassen - slges kun samlet. Og hun vil for alt i verden undg, at den karismatiske Theo - hendes fars skaldte proteg - opdager, hvor svrt hun har det. 18.02.2023), Skive Kilden i Krabbesholm skov - sendt ca. Byd nu, Solgt Julekortforsendelserne er eksploderet i lbet af de sidste 100 r. Han fik ideen at fortrykke kortene, s man bare skulle tilfje modtagerens navn og sin egensignatur. Matthew bliver sendt til kanten af indlandsisen for at dkke opdagelsen af en mumificeret nordbo-viking, den frste velbevarede viking, der nogensinde er fundet. Byd nu, Solgt Frimrker & postkort - Bruun Rasmussen Kunstauktioner Upcoming Live Auctions with Stamps Once a year, we host a Live Auction with stamps. Allegade havehus- Fritz Benzen 562 - ubrugt, Kbh. Postkort, 17 Gamle Postkort, 17 stk. Se dem i fanerne i menuen Billedet er et postkort udgivet af Fritz Benzen P denne hjemmeside kan du se mine postkort primrt fra indre Kbenhavn. Postkort, Blandede danske postkort., 600kort i stort format. diverse omstndigheder, s send mig en mail, og jeg vil straks fjerne billedet eller teksten. Europa Gamle Postruter i miniark 2020 Denmark AFA 2007 Stamp Fra byer og egne: Rudkbing, Nykbing Falster, Svendborg (3), Gjrlev (4), Skagen, Frederiksberg, Kerteminde, Humble, Bjerreby, Haderslev (2), Vordingborg, Tranekr (2), Karrebksminde, Nstved, Roskilde, Fredericia (5) samt Mosegrden. 0 Flere ldre postkort fra Argentina. Please reload CAPTCHA. Slges samlet. . Andet, Blandet 60'er og 70'er, Auktionshuset.com | Mnt- & Frimrkeauktioner Se ogs mine vrige annoncer. Italien - Landskab - Postkort (Samling af 56) - 1899-1920, Italien - Bilrs - Enkelt postkort (1) - 1940, Italien - Postkort (Samling af 113) - 1900-1960, Italien - Postkort (Samling af 150) - 1915, Italien - Italien i begyndelsen af 1900-tallet, byer, landskaber og sm landsbyer. Portoen er Kr.19.- I god stand. F notifikationer nr der er nye annoncer, der matcher din sgning. Kortene er til salg under de respektive destinationer: Postkort fra min Aarhus-samling. + porto Srdeles omfattende originalt parti i 8 store flyttekasser med i alt ca. Slges samlet for 30 kr. Samling gamle postkort (210) Samling gamle postkort med motiver fra Kbenhavn, Holte, Charlottenlund, Lindenborg Kro,, Masnedsund, Nstved, Vordingborg, Bornholm, Gldelig Jul og Gldelig Pske og mange flere. Kb og Slg billigt p Auktion hos DK's frende - Yah.dk - Militrobjekter Klik p deres annonce. 12,00 kr. Forlag: Peder Friis, MusikForlag. Wish Unwish . Granada, Postkort fra 50 erne og 60erne fra Mallorca, Italien Tunesien og Granada Bud Postkort | GulogGratis - Gamle postkort kbes & slges -Bl.a. retro Stand vinyl: VG+, vinylen er renset i Denne vare er solgt til fast pris. Med venlig hilsen AZ. Byd nu, Solgt You will receive an invoice immediately after the sale. - Kun afhentning, sender desvrre ikke. Husk at se mine 9 annoncer med gamle postkort. Nostalgisk blog om fotografi og de gode gamle dage. Samling Svenske Postkort | Kp p Tradera (585132981) 0 cg@bruun-rasmussen.dk. Bud Fragt. (Gamle Kort) kr. (L1830) Helsingr gamle fattigaard se foto - dansknetauktion.dk 25,00 kr. Kre kunde. Bud Du bruger for tiden en forldet browser. 3,75 kr. Gamle Postruter i miniark. Postkort fra Danske Byer - bjorneri 35,00 Desuden julekort, kort med personer, byer, bygninger m.m. Internationale Postkort Auktion (Italienske), Byd p over 65.000 srlige genstande hver uge, udvalgt af 240+ eksperter, Opdater din browser for at optimere din browseroplevelse, Klassiske Biler, Motorcykler & Automobilia. Posthistorie auktion starter hver mandag og slutter hver onsdag fra kl. kr. :-). Pn indvendig. De traditionelle julekort har med brugen afinternettetfet konkurrence af e-julekortene, der er nemmere og billigere at sende. Brevkort / Sangkort / Postkort / Carte Postale - It's a long, long way to Tipperary - i den if ( notice ) Han varforfatterog medarbejder pRigsarkivetog havde mange han sendte skrevne hilsner tiljul. i flot metalske. Online Auktioner Intet succesgebyr Frimrker, Postkort, Breve og Mnter Drevet af Danmarks Filatelist Forbund EVENTAUKTION Norden klassisk r 1851-1933 S er event-auktionen i fuld gang. Men hun husker stadig deres store, flles interesse for grske myter og den forsvundne by Atlantis. Det er ogs blevetmoderneigen at lave sine egne hjemmelavede julekort eller ligefrem et julebrev, hvor der fortlles mere udfrligt, hvad der er sket i det forgangne r i familien. Postkort, Julekort, Byd nu, Solgt Sidste buddag den 19. november 2013. Time limit is exhausted. Lauritz . Skynd dig at byde senest 15. marts 2023. Gldelig jul og godt nytr, Krlig hilsen NN2. 15,00 kr. 10,00 kr. Kp Samling Svenske Postkort p auktion hos Tradera! I denne gruppe vil vi forsge at samle alle billeder,. 0 Postkort, Mappe med ca. View on. 1 re orange og 2 re rd p postkort, annulleret Kjbenhavn 23.10.13, sendt lokalt, ptegnet "Flyttet . 10 talking about this. 15,00 All Categories; Afdeling for kvinder 230 Afdeling for mnd 34 Afdeling for brn 83 Antikviteter, kunst og keramik 2599 Biler/Kretjer 581 Bud (570) Springvandet Vejen af N. Hansen Jacobsen og Musumsbygningen, ldre dansk Clemenbro rhus 1924 - brugt, ldre dansk, Dreng har stukket sig p tjrnebusk - ubrugt, Ordrupgaardsamlingen P. Cezanne: Badende kvinder (G03), ( D 260) BORNHOLM CHRISTIANS HAVNEPARTI TEGNET KORT, ldre dansk, Lille pige fr besg af Englen - brugt, Abbots kitchen, Glastonbury Abbey - ubrugt postkort (A04), ( D 466) 15 STK. Please reload CAPTCHA. Find Gamle Postkort p DBA - kb og salg af nyt og brugt Mange stemplede og med frimrke. Bud 8,00 kr. - Postkort (59) - 1901, Italien - Racerbaner, Sports, Bil - Postkort (Par af 2) - 1906-1925, Italien - Serie Paver Litografier Armanino ikke rejst - Postkort (Samling af 71) - 1903, Italien - Fantasy, Romantiske kvinder og par - Postkort (Samling af 26) - 1900-1930, Italien - Julius Evola Dada Futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Landskab - Postkort (Samling af 133) - 1900, Italien - Postkort fra den italienske generaludstilling i Torino - Enkelt postkort - 1898, Italien - Postkort (Samling af 120) - 1900-1960, Italien - Francesco Trombadori fotodynamisk futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Propaganda anti strig tegning Mazzoni franchise fra frste verdenskrig - Postkort (Par af 2) - 1915-1918, Italien - Postkort (Samling af 179) - 1888, Italien - militr - Postkort (St af 68) - 1915-1918, Italien - Venedig - Postkort (Samling af 81) - 1900-1940, Militr, Kongeriget Italien - Regimental - Postkort (St af 24) - 1950, Schweiz - Postkontor - Postkort (St af 13) - 1969, Italien - Frste Verdenskrig - Postkort "Common Sense and Tricolore" Firenze 1927 Ezio Anichini - Enkelt postkort (Frste verdenskrigs postkort "Fiat Truck Column" med indtgtsstempler psat af 1) - 1919, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 97) - 1900, Italien - Reklame - Enkelt postkort - 1943, Italien - 4 postkort + kuvert Udstilling af 1958 1. rhundredes maler Segantini italiensk divisionisme - Postkort (Gruppe af 5) - 1958, Italien - Reklame Krudt og Jagt Sipe + NC - Postkort (Par af 2) - 1950-1959, Forskellige lande - 1. verdenskrig, Militr, Med fotokort - Postkort (Samling af 47) - 1900-1950, Belgien, Frankrig, Italien, Schweiz, U.K. - By og landskab, Slotte og monumenter - Postkort (Gruppe af 322) - 1903, Italien - Det gamle Rom Quo Vadis-postkort med tidstypiske skulpturer - Postkortalbum (Samling af 20) - 1919-1921, Italien - By og landskab - Postkort (Samling af 500) - 1900-1989, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 120) - 1910-1970, Italien - Ordenens Stormestre - II serie - Postkort (St af 10) - 1990, Italien - Stort format - Forskellige steder og sevrdigheder - Postkort, boks (Samling af 480) - 1920-1970, Italien - Postkort (Samling af 190) - 1905, Fascistisk Italien - postkort af illustrator Tafuri - Milits - Spansk krig Srede legionr stttet af Jesus Kristus - Enkelt postkort - 1937, Det fascistiske Italien Anden Verdenskrig - Militrt postkort - Royal Army 25th Artillery Regiment Assietta - Enkelt postkort - 1940, Italien - Fascisme - Mussolini - Postkort (1) - 1941, Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6), Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6) - 1943, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1939, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1941, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1943, Italien - Politik - Postkort (St af 6) - 1940, Italien - Tyve r fascistisk franchise - Postkort (Gruppe af 5) - 1942, Italien - Tyve r med fascisme Littoriali - Enkelt postkort (1) - 1940. "Udsigt fra Krlighedshjen" pryder t af de gamle postkort med motiver fra Nyborg, der kommer p auktion p filatelistklubbens bytte- og brsdag. Skulle det ske at jeg har brugt et billede eller andet som rettighedshaveren mener jeg ikke m bruge pga. 850,- (Halvdelen kan slges for 450 kr. 12,00 kr. Venligst ingen personlig afhentning. document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() ); This site uses Akismet to reduce spam. Forrest paa Vejen iler et Par Piger med hinanden i Haanden Toget i Mde. Gruss aus kort. Nu nedsat med Kr. 35,00 kr. Vil du bruge et af mine billeder, s vrsgo! MobilePay, Postkort, Virum.Luftfoto. Danmark var langt bagefter England og Tyskland med hensyn til produktionsprocessen, s de frste kort var temmelig primitive i udfrelsen. Auktioner - Lauritz.com - Lauritz.com 20,00 kr. Du kan indstille dine cookie prferencer, ved at bruge knapperne forneden. Motivet er fra et gammelt maleri af P.C. Portoen er Kr.19.- Kortet er sendt i 1975. 0 1905. De er ligesom mere gennemfrte, og oser af jul og stemning. Det frste officielle julekort blev sendt fradet hvide husi USA i1953. SENESTE OPDATERING UNDER POSTNUMMER 2300 til 3480 den 29/5-14 2000 til 2200 den 29/3-14 1000 til 1500 den 19/3-14 1000 til 2400 den 18/3-13 Via menupunktet "min samling" kan du klikke dig ind og se et udsnit af de kort, jeg samler. Byd nu, Solgt Sendes ikke. Vi har valgt Lene da hun er en af de medlemmer i Postkortklubben som aktivt viser sine postkort for omverdenen. Denne auktion er afsluttet. Virkelig gamle. De tidlige engelske julekort havde motiver som blomster og feer frem for snelandskaber og religise temaer. 2009, Danmark, AFA 1563, Frimrke, Postfrisk. Gamle postkort. Holland - By og landskab - Holland. - Postkort (Samling af - Catawiki 50,00 Stand fremgr af billederne. Catawiki opdaterer lbende sin teknologi. Ubrugt. Gamle postkort med danske skuespillere. Postkort og bytteforbindelser sges! Kontakt os hvis du har sprgsml, specielle nsker eller materiale til salg, Har du problemer eller sprgsml, s skriv til. Vi profilerer hobbyen at samle frimrker og postkort - det brende er glden ved at samle og jagten efter at finde nyt til samlingen. Skick: Begagnad Utropspris 72 kr Byd nu, Solgt ca. Alt kres i stilling til en verdenssensation, og det lille, arktiske samfund holder vejret. - Tisvildeleje SENDT 1906 Bud DFF Netsalg | Frimrke og postkort auktioner online | Intet succesgebyr Bud 55,00 kr. Jeg er 53 r, -fdt og opvokset p Islands Brygge, og har derefter boet et par andre steder p Amager. A Search Agent constantly monitors all auctions, and notifies you immediately when something youre interested in comes up for sale. Tilmeld; Log ind; Din kurv: DKK 0,00. Objekt Postkort Nummerkomposition Samling Antal artikler 81 . Toggle navigation. DFF Netsalg | Frimrke og postkort auktioner online | Intet succesgebyr | - EVENTAUKTION 2023. weekly auctionview and bid onthe auction. Din kurv er tom Vis kurven +45 32 595 596 Din kurv: . 1950erne, Fint gammelt / ldre postkort .